تبلیغات
جهان سبز : Green World
 
 
 
بنویسیم محیط زیست »« بخوانیم زندگی

کهن ترین جنگل های جهان

نویسنده : مجید | تاریخ : 08:00 ب.ظ - سه شنبه 14 شهریور 1391

 http://www.pic1.iran-forum.ir/images/up1/06515782630503727628.jpg

دانشمندان جنگلهای شمال ایران را کهن ترین و منحصر فردترین جنگلها جهان می دانند که باید به عنوان میراث گرانبهای بشری حفاظت شوند .
قدمت جنگلهای شمال کشور به دوران سوم زمین شناسی بر می گردد ، این جنگلها تقریبا" در دنیا بی نظیرند و از نظر ذخایر ژنتیکی و تنوع گیاهی دارای ویژگی های منحصر به فردی  هستند .


در دوران چهارم زمین شناسی با وقوع عصر یخبندان و پیشروی یخ های  قطبی به قسمت های  جنوبی ، بخش اعظم نیم کره شمالی زمین زیر پوشش یخ و سرما قرار گرفت که بسیاری از گیاهان و گونه های درختی و برخی از جانوران در این  قسمتها از بین رفتند .
جنگلهای نواحی خزری بدلیل عدم یخبندان به سبب آب و هوای معتدل پس از عقب نشینی دوران یخبندان در دوران سوم زمین شناسی که به حدود یک میلیون سال قبل بر می گردد محفوظ ماندند .
برخی از صاحب نطران منشاء جنگلهای اروپایی به ویژه اروپای شرقی را پس از عصر یخبندان به جنگلهای خزری(هیرکانی ) نسبت می دهند .


استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان در این باره گفت : جنگلهای شمال از نظر تنوع گونه های درختی و درختچه ای منحصر به فردند و از نظر اقلیم نیز جزو جنگلهای معتدله محسوب می شوند .
دکتر "تیمور شاهراجی" افزود : به دلیل آب و هوای معتدل جنگلهای شمشاد ، درختان تنومند "بلوط " و "سفید پلت " با گونه های خود در سواحل خزری با نواحی نیمه گرمسیری به خصوص مناطق آفریقا شباهت هایی دارند .
وی خاطر نشان کرد : چهارگونه درخت مختص آب و هوای خزری در جنگلهای شمال شناخته شده است که مختص مناطق خزری است .
وی اظهار داشت : درختان" انجیلی (تویی) ، لرگ( کوئل) ، لیلکی (کرات) و سفید پلت" از جمله درختانی هستند که به آب و هوای خزری تعلق دارند .
وی افزود : در سده اخیر نمونه هایی از این درختان به مناطق اروپایی انتقال داده شده و در پارک های این کشورها دیده می شوند .
وی خاطرنشان کرد : این درختان در فصول مختلف دارای زیباییهای خاصی هستند و مناظر جالبی بوجود می آورند  که می توان آن ها را به پارک ها و بوستانهای شهرهای شمالی کشور انتقال داد .
وی گفت : درخت انجیلی به خاطر ایجاد چشم اندازهای زیبا و رنگارنگ طبیعی در حاشیه جاده ها و پارک ها به ویژه در فصل پاییز بسیار با اهمیت است به طوری که در برخی از پارکهای کشورهای غربی از این گونه نیز استفاده شده است .
به گفته رستمی در شمال کشور در حاشیه جاده ها و در پارکها می توان از این گونه بومی به دلیل سازگاری با شرایط اقلیمی و اهمیت زیست محیطی استفاده کرد .
وی خاطر نشان کرد : با توجه به اهمیت علم ژنتیک در دنیای امروز جنگلها و جانوران جنگلهای شمال به عنوان یک منبع و ذخیره ژنی محسوب می شوند که همه موظفند از این جانوران و گونه های گیاهی حفاظت کنند تا از خطر نابودی آنها جلوگیری شود .
وی تصریح کرد : درختان جنگلهای شمال از دوران های قبل از عصر یخبندان باقی مانده و از نظر دیرینه شناسی دارای اهمیت زیادی هستند .
در جنگهابی خزری حدود 50 گونه درخت و درختچه وجود دارد .


برچسب ها : جهان سبز , جنگل , شمال , کهن ترین درخت ,
دسته بندی : دست نوشته های سبز ,